S novým záměrem chovu ovcí na vlnu jsme vyměnili stádo suffolků za ovce shetlandské. Na farmě se nám tak pohybuje aktuálně 30ks oveček tohoto plemene, které jsou v kontrole užitkovosti a jejich vlna ekologicky certifikovaná. Zajímavostí je, že větší část stáda tvoří skopci, kteří jsou schopni ročně vyprodukovat přes dvě kila nejjemnější střižní vlny. Kromě své jemnosti je shetlandská vlna také žádaná díky své přirozené pigmentaci. Bez dobarvování tak lze získat 11 základních odstínů.
Z každoroční střiže, která probíhá v září, tak získáme kolem 50kg vlny, kterou si necháváme zpracovat v Tkalcovně Strmilov na přízi vhodnou k pletení našich vest, svetrů, kardiganů a kabátků. Z našeho stáda jsme schopni vyprodukovat 5 barevných odstínů. Samotné oblečení pleteme přímo u nás na farmě na ručním pletacím stroji metodou Fair Isle, kde používáme kontrast dvou barev k vypletení různých tradičních i netradičních vzorů.
Pojďte se tedy s námi také naladit na naši vlnu.
Jedná se o 100 % přírodní materiál, který lze chápat jako přírodní obnovitelný zdroj, navíc biologicky rozložitelný. Nechceme vám radit, abyste náš vynošený svetr zakopali do země a pohnojili si tak záhonek, ale vlastně proč ne. K tomu bychom měli ale dodat, že takové vynošení může trvat poměrně dlouho. Vlna je totiž mimořádně stálá a trvanlivá, nemusí se prát a přesto při správném zacházení vydrží desítky let.
Vlna je léčivá díky tzv. suchému teplu, má také blahodárný vliv na pokožku. No a v dnešní době poměrně důležitá informace, je vhodná pro alergiky a astmatiky nejen díky své antibakteriálnosti. Za zmínění ještě stojí, že je ideální jako funkční materiál, který v zimě hřeje, v létě chladí a zároveň je vzdušný a prodyšný. My ještě milujeme její vůni (potažmo i svetrů), je z nich cítit lanolin a hlavně energie života našich oveček, které na sobě vlnu celý rok tvořily.